Czy banki mają dobre intencje jeśli chodzi o Bitcoin?

W ostatnim wywiadzie dla Business Insider, Anthony Watson który sparował funkcję szefa do spraw technologicznych w banku Barclays w Europie, Bliskim Wschodzie o raz Afryce nazwał jednak “cynicznym” kontrolowania tej technologii przez banki. Czy ma rację?

 

[clear] W poprzedni artykule można było przeczytać o 22 największych bankach które nawiązały współpracę nad badaniami blockchaina oraz możliwościach zaadaptowania go do tradycyjnej bankowości.

[clear] Obecnie banki są bardzo zainteresowane technologią blockchain, która stoi za cyfrową walutą bitcoin.

Dzięki niej możliwym będzie przesyłanie pieniędzy dużo szybciej oraz taniej, zarówno na poziomie zwykłego użytkownika jak i całych światowych rynków finansowych.
[clear] W ostatnim wywiadzie dla Business Insider,  Anthony Watson który sparował funkcję szefa do spraw technologicznych w banku Barclays w Europie, Bliskim Wschodzie o raz Afryce nazwał jednak “cynicznym” kontrolowania tej technologii przez banki. Czy ma rację?

“Jest to jedna z najbardziej cynicznych rzeczy jakie widziałem. To co chcą zrobić jest tym co robią obecnie – stworzenie konsorcjum, aby zablokować to zablokować.”

Anthony Watson wierzy, że banki próbują stworzyć swój własny, zamknięty blockchain który da korzyści wyłącznie instytucjom bankowym, a nie konsumentom. Dzięki takiemu ruchowi zatrzymają również dynamicznie rozwijającą się branżę FinTech która dostarcza rozwiązania mogące im realnie zagrozić.

“Blockchain z założenia jest transparentny , przewraca on do góry nogami bankowe modele biznesowe ponieważ nie będą oni mogli pobierać astronomicznych prowizji. Postanowili więc stworzyć to, aby zablokować ludzi. I to wszystko, cyniczna taktyka to zablokowania ludzi oraz powstrzymania ludzi od wszelkich innowacji.”

Watson ma ponad 12 letnie doświadczenie w pracy w branży bankowej, był odpowiedzialny za kwestie technologiczne w Citi, Wells Fargo oraz Barclays. Obecnie zasiada na czele Uphold, firmy która pozwala na darmowy oraz międzynarodowy transfer pieniędzy dzięki technologii blockchain. Uphold przeszedł niedawno rebranding, zespół zaczynał jak Bitreserve gdzie dostarczyli narzędzia do szybkiej zamiany bitcoinów w główne światowe waluty oraz aktywa.

uphold

Banki takie jak Barclays czy Santander chcą być częścią całego boomu mającego miejsce w sektorze finansowym nie tylko jako inwestorzy czy mentorzy. Jednak zdaniem Watsona robią to z pobudek czysto egoistycznych i daleko im do zmiany świata na lepsze.

[clear] Obecnie praktycznie każdy liczący się bank ma swój inkubator dla startupów. Nie robią tego jednak bo są miłymi ludźmi, ale dlatego że ich model biznesowy jest przestarzały oraz ograniczony z czego doskonale sobie zdają sprawę. Zrozumieli, że nie będą w stanie wygrać z technologią oraz ludźmi którzy postanowili sami rozwiązać problem cyfrowych pieniędzy z ich pominięciem dlatego będą starali się o ograniczanie tej technologii lub jej adaptacje.
[clear] Bankowy model finansowy w przeciągu 10 lat  będzie wyglądał zupełnie inaczej niż obecnie. Po dostarczeniu odpowiednich narzędzi oraz podstawowej edukacji, ludzie zrozumieją że nie potrzebują tak przestarzałych tworów jak banki. Nie możemy ignorować postępu technologicznego i bardzo prawdopodobne jest, że będziemy w niedalekiej przyszłości patrzeć na prowizje od przelewów międzynarodowych, opłaty za przetrzymywanie środków na koncie czy możliwość przelewów jedynie w dni robocze jak na email w porównaniu do poczty tradycyjnej.
[clear] Nie wyobrażamy sobie  zamiany  w życiu codziennym emaila na listy. Z jednej strony mamy system w którym musimy płacić za usługę wysłania wiadomości, która będzie szła kilka dni z ryzykiem jej zagubienia, a z drugiej możemy wysłać praktycznie każdą ilość danych na drugi koniec świata, natychmiastowo za darmo oraz bezpośrednio do naszego adresat.
[clear] Musimy zdać sobie sprawę, że właśnie takiego kalibru rewolucję przynosi technologia blockchain.

 

 

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts
Read More

Przyspiesz swoje transakcje z ViaBTC

ViaBTC który jest obecnie największym poolem minningowym wspierającym Bitcoin Unlimited, ogłosił kolejną innowację. Ich nowa usługa to Akcelerator Transakcji pozwalającu uzytkownikom przyspieszyć nadane transakcje Bitcoin poprzez wprowadzenie ID transakcji oraz kodu captcha. Transaction Accelerator jest darmowy i dostępny dla każdego za pośrednictwem ich strony internetowej.