Nasdaq romansuje z Bitcoin

Notowana na Nasdaq OMX Group Inc. testuje nowe zastosowania technologii łączącej walutę kryptograficzną Bitcoin z akcjami prywatnych firm w celu łatwiejszego wprowadzenia ich na giełdę.

Eksperyment jest kolejną próbą połączenia Bitcoin z istniejącymi rozwiązaniami finansowymi. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i wyniki będą zadowalające, Nasdaq chce wprowadzić takie rozwiązanie oparte o technologii blockchain do swojego systemu tradingowego. Nasdaq jest jednym z największych na świecie rynkiem handlującym akcjami oraz dobrami od kilku dekad.Jest to powsstała w 1971 roku giełda papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych, z filiami w Kanadzie, Chinach, Japonii i Dubaju, zarządzana przez NASDAQ OMX Group, nadzorowana przez Financial Industry Regulatory Authority.

Wprowadzą pilotażowy projekt w swoim Nasdaq Private Market,  nowym rynku który swoją premierę miał w styczniu 2014 roku aby umożliwić emisje akcji firmom które jeszcze nie są gotowe na wejście na główny parkiet. Jest to swego rodzaju inkubator giełdowy.

CNBC's Sharon Epperson gives her report from the NASDAQ market site Thursday, March 30, 2006 in New York. Nasdaq Stock Market Inc. abruptly dropped its 2.4 billion pound ($4.2 billion) bid for London Stock Exchange PLC without explanation on Thursday, sending shares in the bourse sharply lower. (AP Photo/Stephen Chernin)
Giełda papierów wartościowych Nasdaq

Prywatne firmy  przeważnie sprzedają oraz obsługują  akcje za pomocą potężnych nieoficjalnych rozwiązań takich jak arkusze kalkulacyjne nad którymi czuwają prawnicy którzy weryfikują ręcznie każdą operację. Nasdaq chce zautomatyzować ten proces poprzez zastąpienie tego archaicznego systemu rozwiązaniem bazującym na znanej z Bitcoin technologii blockchain gdzie wszystkie operacje będą zapisywane w łańcuchu bloków.

Takie zastosowanie blockchain jest uważane w sektorze finansowym jako jeden z największych atutów Bitcoina ponieważ może być wykorzystane nie tylko jako nowy sposób płatności lecz jako internetowy rejestr. Połączenie Excela z Torrentami przy pełnej transparentności, szybkości oraz gwarancji, że nie da się podrobić takich zapisów brzmi bardzo obiecująco.

źródło: wsj.com

 

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts