Bitmain otwiera kopalnie o mocy 140,00kW

W grudniu tego roku otwiera olbrzymie centrum obliczeniowe z 45 niezależnymi pomieszczeniami, biurami i mocą ponad 140,00 kilowatów.

Bitmain to jeden z największych graczy na rynku minningu kryptowalut posiadający obecnie ponad 15% mocy sieci obliczeniowej Bitcoin. W grudniu tego roku otwiera olbrzymie centrum obliczeniowe z 45 niezależnymi pomieszczeniami, biurami i mocą ponad 140,000 kilowatów.

[clear] Według niektórych obliczeń przełoży się to na około 45% mocy sieci obliczeniowej, jednak nie wiadomo czy będą to nowe urządzenia czy będzie to tylko nowe miejsce dla obecnych koparek.

[clear] antminer-s2
[clear]

Wartym uwagi jest fakt, że Bitmain jest jedną z nielicznych kompleksowych firm działających na polu walut kryptograficznych. Zajmują się oni cały procesem minningu od zatrudniania naukowców do opracowywania nowych algorytmów i optymalizacji oprogramowania, projektowania sprzętu bazującego na tych optymalizacjach, sprzedaży urządzeń po samodzielne kopanie i utrzymywanie kopalni.
Pracuje tam ponad 100 osób od naukowców do pracowników fizycznych.
[clear]

 

Czy to dalej decentralizacja?

[clear] After the Ghash debacle in 2014 when the pool gained more than 51% of mining power, causing a mini-panic and controversy, to only then become very much irrelevant and currently as good as fully insignificant, it is unlikely any miner would publicly reveal a 51% or higher hash-rate ownership.
Po nieudanej próbie osiągnięcia w 2014 roku 51% mocy obliczeniowej przez Ghash, która wywołała sporo kontrowersji oraz panikę, nikt nie zbliżył się do posiadania tak znacznej mocy.

[clear] Dużo łatwiejsze było by rozdzielenie całej mocy pomiędzy różne kopalnie, otworzyć kilka nowych lub kopać pod ukrytym adresem IP. Obecnie jest bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe poznanie dokładnej mocy każdego górnika.

[clear] coin-dance-thisweek
[clear]

Sieć bitcoin widocznie się rozwija oraz umacnia, tak jak przewidział Nakamoto. Urządzenia potwierdzające transakcje są teraz głównie w olbrzymich centrach obliczeniowych, konsumując więcej prądu od niektórych krajów, zajmując olbrzymie pomieszczenia i dając zatrudnienie setkom ludzi.
[clear]

Blockchain Bitcoin jest obecnie najmocniejszą siecią na świecie. Z racji tego, że jest to wciąż eksperyment i nigdy podobny projekt nie miał miejsce w historii ludzkości, nie mamy żadnego punktu odniesienia i każdą koncepcję musimy sprawdzać na sobie.
Pewnym jest, że historia się tworzy na naszych oczach i wielce prawdopodobnym jest opisywanie tego w przyszłych książkach ekonomicznych i historycznych.

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts