System powiadomień usunięty z Bitcoin Core

Zespół deweloperów Bitcoin Core wyłączyli system notyfikacji sieci zaprojektowany przez samego Satoshi Nakamoto

Zespół deweloperów Bitcoin Core wyłączył system notyfikacji sieci zaprojektowany przez samego Satoshi Nakamoto.

[clear] Głównym zadaniem Systemu Powiadomień było informowanie użytkowników o każdym istotnym wydarzeniu w sieci, takich jak nieplanowany fork lub możliwe ataki phishingowe. Osoby będące w posiadaniu klucza (Alert key) mogły wysłać wiadomość poprzez sieć Bitcoin do wszystkich użytkowników oraz portfeli znajdujących się na komputerach.
Klucz ten był o tyle problematyczny, że był on unikatowy i nie było możliwości wygenerowania nowego. W przypadku dołączania nowych deweloperów do zespołu, klucz był przekazywany nowym członkom jednak nie było możliwości zmienienia go, a co za tym idzie pozbawienia dostępu byłym członkom.

[clear] Istniało uzasadnione ryzyko, że klucz wpadnie w niepowołane ręce. Każdy posiadacz klucza teoretycznie był w stanie wygenerować wiadomość, którą otrzymałby każdy użytkownik sieci Bitcoin. Taki scenariusz był głównym powodem usunięcia tej funkcji z oficjalnego protokołu.

[clear] Większość najpopularniejszych portfeli skasowała możliwość odbierania takich wiadomości.
Argumentacja zespołu wydaje się racjonalna, jednak ingerowanie w kod może budzić kontrowersje. Na szczęście nawet najdrobniejsza zmiana w protokole nie umknie użytkownikom z racji pełnej transparentności.
Nie powinniśmy się również kurczowo trzymać wszystkich wytycznych zaproponowanych przez Satoshiego w oryginalnym White Paper, ponieważ nikt nie jest nieomylny.


 

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts