Wszystkiego najlepszego, Bitcoin.

W dniu dzisiejszym, czyli 3 stycznia roku pańskiego 2017 największy eksperyment socjologiczno-ekonomiczny w historii kończy 8 lat. Przez ten czas miał swoje wzloty i upadki zarówno od strony PRowej jak i technologicznej.

W dniu dzisiejszym, czyli 3 stycznia roku pańskiego 2017 największy eksperyment socjologiczno-ekonomiczny w historii kończy 8 lat.  Przez ten czas miał swoje wzloty i upadki zarówno od strony PRowej jak i technologicznej. Przeszedł przez wiele stadiów od ciekawostki na forum matematycznym przez ulubione narzędzie przestępców i handlarzy narkotyków po walutę aspirującą do dołączenia do zacnego grona w portfolio rezerw walutowych największych krajów.
To i dużo więcej rozpoczęło się dokładnie 8 lat temu.

Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System
[clear] [document url=”https://bitcoin.org/bitcoin.pdf” width=”600″ height=”520″] [clear] WhitePaper, czyli zwięzły opis całego projektu został opublikowany 31 października 2008 roku o godzinie 14:10 EST. Programista lub grupa programistów pod pseudonimem Satoshi Nakamoto rozesłał wśród grupy mailingowej, której członkami byli naukowcy, matematycy oraz programiści pracujący w obszarach kryptografii i opaczył to komentarzem, że znalazł sposób w jaki można przesyłać wartości bezpośrednio pomiędzy dwiema osobami, całkowicie bezpiecznie i praktycznie za darmo po zdecentralizowanej sieci. Wcześniej było to niemożliwe. Po krótkiej wymianie wiadomości Satoshi wrócił do prac na swoim projektem i tak 3 stycznia 2009 roku o godzinie 14:15EST uruchomił oprogramowanie i wygenerował pierwszy blok.
[clear] genesis-blok
[clear]

Od tego czasu sieć działa nieprzerwanie osiągając obecnie kapitalizację rynku ponad 16,5 miliarda dolarów przy wygenerowanych 16 milionach monet. Dzienny wolumin transakcji w sieci wynosi około 300.000 transakcji, a moc całej sieci dysponuje obecnie największą mocą obliczeniową na świecie wynoszącą obecnie 2,700,496,303 GH/s.
Całkiem imponujący wynik nieprawdaż?
[clear] Pamiętajmy jednak, że Bitcoin jest wciąż eksperymentem i nie można go porównać do niczego innego w historii. Jednak z każdym kolejnym rokiem zaczynam być coraz bardziej pewny, że na dobre ta technologia zmieni nasze życie.
Ekosystem walut kryptograficzych jest pełen kreatywnych i naprawdę bystrych ludzi, którzy wciąż pracują nad usprawnieniami oraz całkowicie nowymi funkcjami przez co już praktycznie w każdym kraju jest giełda gdzie możemy nabyć monety za każdą walutę oraz coraz więcej sklepów gdzie możemy je wydać.
[clear] Kolejny rok będzie bardzo dobry dla Bitcoina i na pewno warto będzie śledzić jego poczynania. Historia tworzy się na naszych oczach i każdy może być jej częścią. Live long Bitcoin .

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts