Czy w przypadku hardforka Bitcoin giełdy wypłacą obie monety?

Hardfork sieci jest znaczącą zmianą w kodzie źródłowym na prowadzenie którego musi zgodzić się zdecydowana większość górników potwierdzających transakcje. Jeśli do tego dojdzie, czy giełdy będą wypłacać użytkownikom obie monety jeśli w czasie forka Bitcoiny będą przetrzymywane na portfelach giełdy?

Hardfork sieci jest znaczącą zmianą w kodzie źródłowym na prowadzenie którego musi zgodzić się zdecydowana większość górników potwierdzających transakcje. Obecnie jednym z najgorętszych tematów jest problem skalowalności Bitcoina, czyli dyskusja nad możliwością zwiększenia bloku w celu umożliwienia akceptacji większej ilości bloków oraz przyspieszenia sieci. W przypadku forka, główny blockchain dzieli się na dwie odnogi które mgą być wspierane przez dane frakcje. Odnogi taki mogą istnieć niezależnie i być rozwijane przez zespoły zdecydujące się na prace nad nim. Bardzo dobrym przykładem jest druga co do wielkości kryptowaluta i jej hardfor po największym w historii hacku theDAO. Według głównych założeń Ethereum, smartcontracty postawione na tym protokole miały być nieodwracalne i mogły zostać wyegzekwowane tylko i wyłącznie po spełnieniu warunków zawartych przy ich tworzeniu. Core team jednak zdecydował się na interwencje po tym jak ktoś dopatrzył się nieprawidłowości i przelał większość środków zgromadzonych na kontrakcie na swoje prywatne konta. Nie spodobało się to części społeczności i tak powstał Ethereum Classic, który od tego czasu jest rozwijany jako osoby blockchain.
Teoretycznie z bitcoinem może byc tak samo jeśli dojdzie do porozumienia i zostanie wprowadzone rozwiązanie pozwalające na skalowanie łańcucha. Jeśli do tego dojdzie, czy giełdy będą wypłacać użytkownikom obie monety jeśli w czasie forka Bitcoiny będą przetrzymywane na portfelach giełdy?
[clear]

Użytkownik reddita loremusipsumus    postanowił zadać takie pytanie oraz którą opcję wspierają szeregu wiodących giełd bitcoin i odpowiedzi które uzyskał są bardzo interesujące. W poniższym materiale można zapoznać się z ich stanowiskiem.
[clear] OKCoin

Jesli dojdzie do hardforka, umożliwimy naszym klientom wypłate każdego rodzaju środków według ich uznania. Jeśli chodzi o Segwit oraz Bitcoin Unlimited, oba z nich są świtnymi rozwiązaniami. OKCoin bacznie śledzi obecne propozycje i rozważy każdą technologię, która pozwoli na skalowanie Bitcoina. Bacznie śledzimy rozwój sytuacji i dostosujemy się do każdej opcji jaką wybierze większość.

BitFinex

W przypadku forka Bitcoin, postąpimy tak samo jak w przypadku forka Ethereum i Ethereum Classic. Użytkownicy trzymający swoje środki na giełdzie Bitfinex w czasie forka, zobaczą swoje monety przedzielone na dwa łańcuchy. Będzie możliwość wypłacenia obu z nich. Najprawdopodobniej taka możliwość nie będzie udostępniona od razu więc jeśli dojdzie do forka i będziesz chciał mieć pełną kontrolę nad swoimi środkami zalecamy wypłatę na prywatny portfel. Bitfinex nie wspiera danej frakcji. Dostosujemy się do wypracowanego konsensusu. Nie chcialibyśmy wywierać wpływu na decyzję którą podjęła społeczność.

Gemini

Na chwilę obecną wciąż zastanawiamy się nad dalszym przebiegiem wydarzeń w przypadku hardforka i rozważamy co będzie najlepsze dla naszych użytkowników wciąż rozwijając nasz długoterminowy plan rozwoju. Niestety nie mogę podzielić się prywatną opinią na temat ulubionej opcji poniewaz mogło by to być odebrane jako stanowisko całej firmy =)

Coinbase

Hardfork jest trudnym zagadnieniem do wprowadzenia. Nie tylko dla Coinbase, ale dla całej sieci. Kiedy Ethereum przeprowadziło forka na rzecz Ethereum Classic, pozwoliliśmy naszym użytkownikom na wypłatę ETC. Nie zawsze może to być standardem i byłi to bardzo trudne do zrobienia ponieważ nie wspieramy ETC. Najbezpieczniejszą opcją jest wypłata środków przed forkiem na własny portfel. W takim przypadku będziesz miał dostęp do obu tokenów. Następnie możesz zdeponowac na giełdzie monety które uznasz za stosowne. Jeśli chodzi o którą propozycję skalowania wspieramy, nie mogę powiedzieć na pewno którą zaimplikujemy jednak ten artykuł powinien dać pewne wskazówki: https://cointelegraph.com/news/scaling-in-2017-coinbases-brian-armstrong-lends-support-to-segwit. Mam nadzieje, że informacja pomogła. Daj znać jeśli będziesz miał jeszcze jakieś pytania.

BTCC

Jeśli takie zdarzenie będzie miało miejsce, nasz zespół zrobi wszystko co konieczne i wybierze najlepszą opcję z troski o naszych klientów. Nie mamy ulubionej opcji, ani strony którą będziemy faworyzować. Jesteśmy w tej kwestii neutralni. Jeśli będziesz miał jeszcze jakieś pytania, nie krępuj się z napisaniem do nas.

Kraken

Nie mogę komentować niczego związanego z hipotetycznym hardforkiem, ani którą frakcją skalowania wspieramy.

Bitstamp

W przypadku podzielenia się bitcoina na dwa równoległe łańcuchy, również rozdzielimy monety użytkowników na dwa depozyty i damy możliwość ich wypłaty. Jeśli chodzi o pytanie którą opcję wpieramy, nie mamy swoich preferencji i jesteśmy całkowicie neutralni.

Bittrex

Nie rozważaliśmy jeszcze takiej opcji. Jeśli coś się wyklaruje na ten temat opublikujemy oświadczenie. Najchętniej wspieralibyśmy obie opcje jednak to nie od nas zależy wybór.

 

Btc-e

Nie ma dla nas większej różnicy jeśli tylko to będzie działało. Najważniejszym jest utrzymać sieć przy życiu

 

 

bitMex

W zależności od zainteresowania możemy uruchomić binarny rynek predykcyjny na temat możliwości hardforka (właśnie uruchomiliśmy podobny na temat możliwej akceptacji COIN ETF. Jeśli hardfork będzie miał miejsce, uruchomimy kontrakty na obu łańcuchach tak samo jak to miało miejsce w przypadku ETH oraz ETC.

[clear]

Jak widzimy główne giełdy trzymają rękę na pulsie i większość z nich prezentuje zdrowe podejście nie chcąc ingerować w podejmowaną decyzję. Skutki domniemanego hardforka są bardzo trudne do przewidzenia poniewaz nigdyw cześniej nie było przeprowadzanej operacji na aż tak dużą skalę. Pamiętajmy, że Bitcoin ma dopiero 7 lat i wciąż do końca nie wyszedł z fazy eksperymentu. Nie możemy tego porónac do niczego innego w historii więc próżno szukać study caseów. W tym przypadku nie możemy uczyć się na cudzych błędach, więc ewentualne pomyłki mogą być znacznie droższe.

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts