Model Biznesowy Zdecentralizowanej Aplikacji

Ekosystem Bitcoin oraz walut kryptograficznych rozwija się bardzo dynamicznie. Setki milionów dolarów zostało zainwestowanych we wszelakiej maści startupy i coraz więcej poważnych firm rozpoczyna pracę nad technologią blockchain. Z racji zdecentralizowanego profilu nie ma praktycznie  ograniczeń w tworzeniu nowych rozwiązań ponieważ nie musimy występować o żadne pozwolenia lub certyfikaty. O tym czy nasz projekt się przyjmie decyduje tylko i wyłącznie społeczność.

Commercialisation_Blueprint

Postanowiłem opisać jak powinien wyglądać prawdziwy model biznesowy takiej aplikacji i mam nadzieje, że okaże się bardzo pomocny dla wszystkich chcących rozpocząć pracę nad swoją własną zdecentralizowaną aplikacją.


Kiedy dany projekt staje się Zdecentralizowaną Aplikacją?

 1. Dana aplikacja musi być w pełni open-sourceowa. Musi działać w pełni autonomicznie, bez możliwości manipulacji tokenami, a wszystkie dane oraz zapisy operacji muszą być zaszyfrowane oraz trzymane w publicznym, zdecentralizowanym łańcuchu bloków.
 2. Aplikacja musi generować tokeny według wcześniej ustalonego algorytmu lub reguł oraz rozprowadzić ich część lub wszystkie na samym początku działalności. Takie tokeny muszą być konieczne do używania aplikacji, a użytkownicy powinni być nimi nagradzani za wykonanie określonych czynności, zależnie od danego projektu.
 3. Aplikacja może wprowadzać zmiany w swoim protokole w celu polepszenia funkcjonalności lub na prośbę społeczności lecz konieczne są konsultacje z użytkownikami i takie zmiany powinny być zaakceptowane przez większość.

Kto jest podmiotem gospodarczym i jakie ma obowiązki?

Za emisją tokenów przeważnie stoi organizacja non-profit która kieruje projektowaniem oraz rozwojem kodu.  Organizacja taka nigdy nie dostanie pieniędzy za ich oprogramowanie, a jej zadania to:

 1. Emisja pierwszych tokenów
 2. Przetrzymywanie tokenów przeznaczonych dla deweloperów
 3. Obsługa płatności-nagród dla użytkowników za wkład w rozwój projektu
 4. Określenie kierunku w którym dany projekt powinien być rozwijany

Nie ma potrzeby istnienia innych osób prawnych odpowiedzialnych za taki projekt. Właściciele tokenów nie muszą być reprezentowani przez żadną firmę. Osoby tworzące projekt i rozwijające kod również nie potrzebują żadnych podmiotów prawnych do działania.

Organizacje non-profit mogą podejmować decyzje w całkowicie zdecentralizowany sposób poprzez system głosowania opartym na “proof of stake”.

Jak wygląda emisja monet?

Tokeny (mogą być w formie monet) są emitowane według reguł zawartych w white paper, czyli opisie całego protokołu oraz projektu.
Jest kilka możliwości w jaki sposób takie tokeny mogą być wydawane:

 1. Kickstartet (Crowdsale): Sprzedaż tokenów w formie crowdfundingu jest najbardziej popularną metodą rozprowadzania tokenów oraz uzyskania funduszy na rozwój. Jeśli dany projekt przekona społeczność do kupna ich tokenów, uzyskają w ten sposób niezbędne środki oraz przeprowadzą pierwszą emisję co da zalążki społeczności którą skupi wokół siebie projekt.
 2. Developer Pool: Część tokenów może być w posiadaniu deweloperów pracujących nad projektem. Jeśli dane tokeny zyskają popularność oraz wzrośnie ich rynkowa wartość, zespół uzyska więcej środków na rozwój.
 3. Premine: Wykopanie części monet przed oficjalną premierą. Nie jest to najlepsze rozwiązanie ponieważ społeczność najczęściej nie jest zachwycona z takiego rozwiązania. Jeśli koniecznie chcemy przeprowadzić premine, powinniśmy mieć jakiś dobry powód.
 4. Minning: Kopanie, czyli generowanie monet za pośrednictwem mocy obliczeniowej lub udostępniania innych dóbr w zamian za monety jest formą która najbardziej angażuje społeczność. W taki sam sposób jak w przypadku Bitcoin wydobywany jest blok co 10 minut, tak w przypadku zdecentralizowanej aplikacji musimy jasno ustalić jak, ile i co jaki okres czasu powinniśmy być wynagrodzeni tokenami.

Czym dokładnie są tokeny?

Celem tokenów jest umożliwienie właścicielowi dostępu do systemu. Dla przykładu w przypadku Bitcoina, musimy posiadać jakąś ilość monet żeby wykonać transakcji w sieci Bitcoin. Bitcoiny pozwalają indywidualnym użytkownikom korzystać z tej sieci.
Nie ma żadnych restrykcji co do wartości jakie tokeny mają reprezentować. Wszystko zależy od pomysłowości twórców oraz umiejętności programistów.

Jak zacząć tworzyć biznes plan Zdecentralizowanej Aplikacji?

Tworząc taką aplikację musimy:

 1. Stworzyć white-paper: Opis powinien zawierać:
  1. Cel projektu
  2. Plan dystrybucji monet (tokenów)
  3. Mechanizm działania
  4. Plan kontroli przez organizację Non-Profit
  5. Plan nagród dla deweloperów
  6. Opis techniczny projektu
 2. Udział społeczności: Prezentacja planu społeczności oraz ewentualne wprowadzenie poprawek opierających się na uzyskanych opiniach.
 3. Kickstarter (Crowdsale): Sprzedaż pierwszych tokenów według planu zawartego w whitepaper. Ustalenie daty rozpoczęcia od której każdy zainteresowany może dołączyć. Na tym etapie dobrze mieć gotowy podmiot Non-Profit
 4. Realizacja planu.

Najczęstsze pytania:

Jak taki model może przynosić zyski?

Przedstawiony model pozwala użytkownikom zaangażować się w projekt poprzez kupno tokenów, a zespołowi poprzez prace nad rozwojem kodu i otrzymywanie za to nagród. Wszystkie osoby zaangażowane w projekt mogą realizować zyski poprzez sprzedaż tokenów na giełdach lub ich wymianie. Jeśli wartość tokenów będzie rosła, wszyscy będą zadowoleni z zysków.

Dlaczego ktoś ma dostawać tokeny za darmo?
Nagrody w postaci tokenów są wydawane zgodnie z ustaleniami w whitepaper oraz za zgodą społeczności. W przypadku Bitcoin, zostajemy nagradzani monetami za udostępnianie mocy obliczeniowej. W zależności co zawrzemy w opisie mogą być nagradzane osoby za stworzenie nowej identyfikacji wizualnej, serwisu czy usprawnień sieci. Takie rozwiązanie pozwala również bardziej zaangażować społeczność w rozwój.

autor: Jakub Rusinowski [coinformacje.pl, ColoredCoins] konsultacje: Jeremy Kandah [BitAngels]


Zrzut-ekranu-2015-05-21-14.27.29

Kryptolog Dr hab. Marian Srebrny o Bitcoin

Total
0
Shares
1 comment
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts