vTorrent łączy sieć Torrent z kryptowalutmi

vTorrent to pierwszy na świecie zdecentralizowany klient kryptowalutowy z możliwością obsługi sieci bittorrent co czyni jeszcze trudniejszym wyśledzenie użytkowników którzy korzystają z torentów.

Już w 2008 roku Satoshi Nakamoto, twórca protokołu Bitcoin używał sieci bittorent jako przykładu w jaki sposób sieć może się rozrastać podczas tłumaczenia swojego konceptu.Siedem lat później został wypuszczony projekt który łączy ze sobą waluty kryptograficzne oraz torenty.
vTorrent który oficjalną premierą miał w grudniu 2014 obrał sobie za cel połączenie kryptowalut oraz torentów. Obecnie projekt jest we wczesnej becie gdzie testowane są między innymi takie rozwiązania jak szyfrowane wiadomości oraz spersonalizowana wersja torenta do których użytkownik będzie mógł się zalogować przy pomocy swojego portfela.Projekt jest całkowicie anonimowy dla użytkowników, dający możliwość zarobku poprzez udostępnianie plików, prosty w obsłudze oraz całkowicie darmowy. Jak możemy przeczytać na stronie:

“Nie zamierzamy być “następnym Bitcoinem’, ale czymś w rodzaju LimeWire lub Kazaa z blockchainem w środku”

vtorrent
Anonimowy developer stojący za całym projektem posługuje się nazwą vTorrent na największym forum skupiającym miłośników Bitcoin jakim jest bitcointalk.org. Opisał tam cały projekt i na bieżąco uaktualnia założony przez siebie temat biorąc jednocześnie udział w dyskusji na jego temat. Wspomina on również, że istnieją również inne projekty o podobnym charakterze takie jak ThePirateBayCoin lecz nie doczekały się one jeszcze finalnej wersji.

Torrenty zyskały ogromną popularność w ostatnich. Obecnie około 30mln ludzi na całym świecie używa ich każdego dnia co nie przeszło niezauważone przez wszelakiej maści właścicieli praw autorskich którzy konsekwentnie walczą i zamykają kolejne strony  torrent. Jednak jak już każdy kto bardziej interesuje się tą tematyką zdążył zauważyć, Torrent i społeczność wokół niego skupiona jest jak hydra której po odcięciu jednej głowy wyrastają trzy kolejne.

vtorrent
Gdyby jednak autorzy oraz dystrybutorzy przestali walczyć z koncepcją zdecentralizowania oraz przesyłania plików P2P i zainteresowali się tą technologią mogli by nawet powiększyć swoje wpływy z racji praw autorskich. Dzięki takim projektom jak vTorrent oraz możliwości jakie dają kryptowaluty oraz technologia blockchain możliwym będzie dużo efektywniejsza, tańsza oraz bezstratna dystrybucja poprzez streamujących użytkowników.

Dzięki dziesiątką milionów użytkowników sieci Torrent oraz połączeniem jej z kryptowalutami możemy być świadkami nowej fali adopcji walut kryptograficznych oraz całkowicie nowego sposobu na nadawanie, przechowywanie oraz przenoszenie praw autorskich w elektronicznych dobrach. Przyczyni się to do powstania zupełnie nowego modelów biznesowych które znacząco obniżą koszta i sprawią, że za autorzy zamiast walczyć z użytkownikami Torrent zaczną z nimi współpracować co przyniesie obopólną korzyść.

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts
Read More

Anglia liderem w adaptacji kryptowalut

Dokument opublikowany przez Angielski Departament ds. Nauki (UK Government Office for Science) zawiera najnowsze wyniki badań nad technologią rozproszonego rejestru, jaką jest blockchain. Rząd brytyjski wyróżnił osiem kroków do pełnej optymalizacji tego zagadnienia.