Prawdziwy test wydajności sieci Bitcoin

Wirtualna waluta Bitcoin często nazywana jest przyszłością bankowości, idealnym pieniądzem dla przestępców i wszystkim pomiędzy tymi skrajnościami, lecz wreszcie mamy konkretne dane do dalszej debaty.

W poniedziałek giełda papierów wartościowych Nasdaq ogłosiła rozpoczęcie prac nad integracją Bitcoina z globalną rozproszoną siecią w celu weryfikacji transakcji pomiędzy inwestorami, prywatnymi firmami które emitują swoje akcje.

Nasdaq to system giełdowy wyceniany na około dziewięć i pół miliarda dolarów w którym notowane są między innymi takie giganty jak Apple (AAPL) czy Google(GOOGL). Dwa lata temu otworzyli również nowy rynek na którym swoje akcje i opcje mogą emitować prywatne firmy wśród których znalazła się na przykład muzyczna aplikacja Shazam czy serwis Tango. Rejestrowanie wszystkich transakcji obecnie bywa chaotyczne i Nasdaq poprzez protokół Bitcoin chce je uporządkować oraz podwyższyć bezpieczeństwo i przyspieszyć całą operacje.

Dotychczas popularność Bitcoina w większości była uzależniona od aktualnej ceny. W mediach na całym świecie nie tylko z branży finansowej można było zobaczyć informacje o przekroczeniu ceny $1000 w Listopadzie 2013 roku. Następnie miało miejsce kilka drastycznych spadków i weszliśmy w rynek niedźwiedzia tracąc 75% wartości w ciągu zeszłego roku. Obecnie cena jednego Bitcoina utrzymuje się na poziomie $245 i wiele ludzi zastanawia się jak kiedyś Bitcoin może być stabilną walutą.

 

Plan Nasdaq na integracje blockchaina z ich systemem giełdowym nie ma nic wspólnego z używaniem Bitcoina jako waluty. Chodzi o całą technologię kryjącą się za nim. Sieć potężnych komputerów rozproszonych na całym świecie które utrzymują ten system intryguje zarówno Nasdaq jak i ludzi z Wall Street.
facebook-nasdaq.gi.top

Każda transakcja  gdy wysyłamy Bitcoina lub jakąś jego część z jednego portfela do drugiego wymaga przejścia tej transakcji przez szyfrowane równanie dzięki któremu zostanie zweryfikowana przez sieć co trwa zazwyczaj mniej niz 10 minut. Cała historia transakcji jest publiczna zapisana w dostępnym dla wszystkich blockchainie.

Protokół bitcoin ma możliwość rozbudowania Bitcoina o funkcje takie jak dodanie innych informacji do każdej transakcji która nie może być zmieniona lub podrobiona bez potwierdzenia jej przez sieć.
Nasdaq użyje tej funkcji w ich nowym serwisie umożliwiającym handel prywatnymi papierami wartościowymi. Za każdym razem jak jakaś akcja jest emitowana lub zmienia właściciela, informacja o tym może być dodana jako komentarz do transakcji Bitcoin. Po około dziesięciu minutach sieć potwierdzi, że taka transakcja miała miejsce i zaktualizuje blockchain o te informacje. Ilość Bitcoinów jaka będzie przesyłana może być bardzo mała ponieważ jeden bitcoin dzieli się do ósmego miejsca po przecinku (1Bitcoin=100,000,000satoshi)

Wall Street coraz bardziej angażuje się w rozwój ekosystemu Bitcoin. W zeszłym miesiącu, Goldman Sachs był głównym inwestorem portfela Circle który zebrał łącznie $50 milionów na rozwój. W styczniu giełda Coinbase uzyskała finansowanie kilku dużych firm finansowych wśród których znalazła się New York Stock Exchange.

Ilość transakcji w sieci Bitcoin

Jednak to Nasdaq zdecydował się na najbardziej mainstreamowe oraz na prowadzone na ogromną skalę używanie całej sieci Bitcoin nie skupiając się na handlu Bitcoinem jako walutą. Mówimy tutaj o setkach tysięcy jak nie milionach transakcji dziennie, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku.  Musimy liczyć się z tym, że zostaną odkryte niezauważone wcześniej problemy oraz słabe punkty protokołu. Może się również okazać, że bitcoin nie jest wcale tak szybki oraz niezawodny jak przypuszczamy

Może to również skrócić czas całej procedury przekazania prawa własności danych papierów wartościowych w USA z trzech dni jak to ma miejsce teraz do niespełna 10 minut. W takim przypadku Bitcoin stanie się internetem 2.0 i za dziesięć lat będzie na tyle powszechny, że nie będziemy nawet świadomi jego używania.

Niezależnie od wyniku wreszcie mamy okazję do prawdziwego przetestowania wydajności sieci i pewność, że w świecie bitcoin na pewno nie będzie nudno

Total
0
Shares
4 comments
  1. “zweryfikowana przez sieć co trwa zazwyczaj mniej niz 10 minut”
    Czy to oby na pewno prawda? Średnio tak, ale zazwyczaj to znaczy coś innego, nie sprawdziłem tego a Ty?
    Trzeba pamiętać że jeśli rozpatrzymy godzine gdzie autoryzacja pierwszego ploku potrwałą pół godziny, kolejnego 26 minut a kolejne 4 były znajdywane co minutę to średnia znalezienia owszem wynosi 10 minut, ale średni czas oczekiwania na potwierdzenie, przy założeniu równej dystrybucji zgłoszonych transakcji, jest sporo większy niż 10 minut (te z pierwszych 20 minut czekały ponad 10 minut na blok i te z minut miedzy 30 a 46 minuta tez wiec podczas 36 minut czekalo sie wiecej niz 10 minut mimo że srednia to 10 minut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts