Co nas czeka w 2016?

O opinie spytaliśmy Arthura z Bitmex, Macieja Ziółkowskiego, Franka z Safello oraz Jakuba Rusinowskiego.

EN Version: How Bitcoin will looks like in 2016?Miniony rok był jednym z najlepszych dla Bitcoina i całego ekosystemu. Setki milionów inwestycji w startupy pracujące nad nowymi rozwiązaniami, regulacje prawne takie jak Nowojorska BitLicence bez której firmy nie mogą obsługiwać klientów na terenie Nowego Yorku czy rewolucyjne projekty które mają realne szanse na zmianę naszego życia codziennego takie jak Ethereum sprawiły, że ’15 napewno do nudnych nie należał. 

 Rok ten był również bardzo dobry dla Bitcoina jeśli spoglądamy na niego przez pryzmat ceny.

[clear]
Był on jedną z najmocniejszych walut w porównaniu do innych walut fiat i zyskał  40% po ponad dwuletniej stagnacji oraz powolnym spadku ceny po pamiętnym grudniu ’13 gdzie cena przekroczyła $1000. Sieć cały czas się rozwija, ilość dziennych transakcji wciąż rośnie, hashrate sieci również osiąga coraz wyższą wartość, a coraz większe firmy zaczynają brać Bitcoina na poważnie.
[clear]
Co więc nas czeka w 2016 roku? 

 

[clear]

Nikt nie potrafi przewidzieć przyszłości, więc spytaliśmy o zdanie promotorów Bitcoin oraz właścicieli wiodących, globalnych firm bitcoinowych o ich zdanie.

 

Arthur Hayes CEO giełdy bitcoin oferującej kontrakty futures bitmex.com, trader oraz bankier:


2016 będzie rokiem, gdzie wciąż rozwijający się świat będzie desperacko starał się utrzymać swoje bogactwa przy zagrożeniach płynących z rządowych konfiskat kapitału czy inflacji. Przodująca na świecie gospodarka Chin będzie przodowała w globalnej adopcji Bitcoina dzięki zdesperowanym obywatelom ratującym zgromadzony majątek. 2016 będzie rokiem w którym każdy z liczących się banków zainwestuje we własny rozproszony rejestr. Przez takie działania będzie miało miejsce ogromne marnotractwo zasobów bez znacznego ulepszenia systemu finansowego.

 

Maciej Ziółkowski – autor pierwszego w Polsce bloga o tematyce Bitcoin oraz Blockchain– www.satoshi.pl

“Writing a description for this thing for general audiences is very hard. There’s nothing to relate it to.” – Satoshi Nakamoto 
[clear] Jak powiedział Satoshi- nie tylko bardzo trudnym jest opisanie pełnego potencjału Blockchaina i bitcoina dla kogoś, kto nigdy o tym nie słyszał. Również bardzo trudnym jest przewidzenie ceny i przyszłych możliwości tej technologii. Kiedy widzę startupy takie jak Augur, Factom czy Slock.it- Jestem pewien, że projekt Bitcoin wraz z całą naszą społecznością będzie mocno rósł w kolejnych latach.. Zaryzykuje stwierdzenie, że możemy się spodziewać około 1000-1500 dolarów za jednego Bitcoina 
Jakie są ku temu powody?
1) Halving nagrody za blok w Lipcu 2016 roku. Zmniejszenie produkcji z wysokim popytem skutkuje wzrostem ceny.
2) Smart kontrakty staną się faktem i nawet VISA, Microsoft oraz główne banki zaczynają sobie zdawać z tego sprawę. Wystarczy spojrzeć na projekt Azure i ostatni report z “blockchain/ethereum” w tytule. Jest całkiem prawdopodobne używanie ich w 2016-2020
3) Sieć naprawdę rośnie-obecnie istnieje ponad 5 milionów portfeli, ponad milion użytkowników na szeregu forach blockchainowych, więcej jak 30 interesujących walut cyfrowych i tuziny aplikacji Bitcoinowych. Jestem pewien, że Bitcoin ma świetlaną przyszłość.

Frank Shull CEO  Safello Szweckiej giełdy Bitcoin obsługującej ponad 32 kraje i współpracującej między innymi z bankiem Barclays


Gdy 2015 był rokiem, gdzie instytucje finansowe zainteresowały się blockchainem, 2016 może stać się rokiem odrodzenia Bitcoina. W połowie roku będzie miał miejsce halving dzięki czemu zmiana ceny w połączeniu z postępującą adopcją sprawi, że instytucje finansowe wezmą Bitcoina na celownik lub chociaż przemyślą jeszcze raz swoje stanowisko. Dodajmy do tego nowe regulacje prawne i możemy się spodziewać niezłych fajerwerków. Kiedy dokonaliśmy kolejnego kroku do masowej adaptacji pojawia się pytanie, czy rynki finansowe nie boją się Bitcoina ponieważ w ostatnim kwartale mogliśmy zauważyć wyraźny spadek inwestycji w firmy bitcoinowe.

Jakub Rusinowski –Promotor Bitcoin oraz właściciel coinformacje.pl


Jak można łatwo zauważyć cała bitcoinowa infrastruktura konsekwentnie rośnie od 2009 roku, kiedy Bitcoin wystartował. Wszystkie wskaźniki takie jak ilość dziennych transakcji, moc sieci, ilość node’ów, użytkowników czy nawet cena-rosną. W 2015 roku inwestycje w firmy Bitcoinowe były największe w historii, a główne światowe firmy finansowe oraz banki zaczęły się interesować tą technologią. Uważam, że w ciągi kilku lat rozwiązania oparte o technologię Blockchain będą standardem w świecie finansów i całkowicie zmienią nasz punkt widzenia na internet oraz dzielenie się plikami.
2016 będzie również bardzo interesujący ze względu na cenę która może osiągnąć rekordowe poziomy. Halving który będzie miał miejsce w lipcu, oraz zbliżający się kryzys finansowy gdzie ludzie będą szukali alternatywnych inwestycji może bardzo pomóc bitcoinowi.


Bitcoin jest wciąż bardzo młody i jeszcze trochę wody w wiśle upłynie, zanim będzie miałą miejsce masowa adaptacja, ale możemy zobaczyć konsekwentny rozwój tej technologii i sposobu myślenia ludzi o pieniądzu oraz bezpieczeństwie. Ludzie zrozumieli, że mają alternatywę w przetrzymywaniu swoich oszczędności w formie cyfrowej i nie muszą nikomu ufać. Nie jesteśmy jeszcze gotowi do masowego wdrożenia i czeka nas jeszcze dużo pracy, lecz jestem pewien, ze pewnego dnia każdy będzie używał tej technologii.

 

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts
Read More

Bitcoin na TEDxBydgoszcz

03.10.2015 w Bydgoskim kinoteatrze Adria odbędzie się kolejna edycja TEDx. Jest to konferencja naukowa której celem jest popularyzacja – jak głosi motto – „idei wartych rozpowszechniania”. Obecnym kuratorem jest Brytyjczyk Chris Anderson, były dziennikarz komputerowy i wydawca.