W 2016 inwestycje w ekosystem blockchain mogą wynieść ponad $10mld

Rok 2015 był najlepszym rokiem dla Bitcoina jeśli chodzi o inwestycje w startupy, a cała branża pozyskała ponad miliard dolarów od funduszy inwestycyjnych oraz inwestorów prywatnych. Jest to pokaźna suma jednak w roku 2016 inwestycje w projekty rozwijające technologie blockchain mogą pozyskać nawet 10 razy tyle.
[clear]

Bardzo ważne jest zidentyfikowanie aktualnych trendów w ekosystemie blockchain i zdecydować się na co postawić w tym roku. Mimo pokaźnej kwoty zebranej w roku ubiegłym, obecnie paradoskalnie jest wciąż cieżko uzyskać finansowanie nowych projektów. Da się zauważyć duże zainteresowanie ze strony inwestorów, lecz wciąż mało działania.
Takie inicjatywy jak R3CEV, który buduje ustandaryzowany blockchain dla konsorcjum składającego się z największych światowych banków, są w stanie odwrócić ten trend. R3 sprawiło, że cały ekosystem wskoczył na wyższy bieg poprzez legitymizacje blockchaina oraz uświadamianie świata fiansów, że ta technologia jest bardzo ważna jeśli nie kluczowa dla banków i należy ją brać na poważnie.

[clear] Obecnie banki zaczynają rozumieć, że technologia blockchain pomoże im ciąć koszty oraz dostarczyć bardziej efektywne usługi przesyłu wartości.
Bitcoinowy blockchain oraz Bitcoin jako waluta wciąż pozostaje w cieniu i zainteresowanie nim nie jest adekwatne do technologii jaka za nim stoi. Bardzo prawdopodobne jednak jest powrót banków do Bitcoina po zrozumieniu jakie korzyści płyną z otwartego i nie wymagającego żadnych pozwoleń, globalnego rejestru.

[clear] Dzięki wzroście popularności oraz ilości pieniędzy płynących do ekosystemu powstaną całkowicie nowe stanowiska pracy, na które zapotrzebowanie będzie znacznie przekraczało możliwości rynku. Będzie coraz trudniej znaleźć utalentowanych pracowników, którzy mają wystarczające doświadczenie w tej stosunkowo nowej technologii.
[clear]

 

Dzięki R3, blockchain został przemycony do mainstreamu i jest prawdopodobne, że liczba startupów znacznie wzrośnie i powstaną nawet takie zupełnie pozbawione sensu, jak to miało miejsce w pierwszych dniach internetu.

 

[clear] Jeśli już stosujemy analogię do internetu, która notabene jest bardzo trafna, nie możemy również wykluczyć blockchainowej bańki na wzrór bańki internetowej dotcom pod koniec lat ’90. Są pewne przesłanki, że taka bańka powoli się zaczyna. Sam projekt Ethereum ma kapitalizację rynku ponad 1 miliard dolarów, więc 10 miliardów wpompowanych w ekosystem Bitcoin nie wydaje się aż tak nieprawdopodobne.

[clear] Tacy giganci jak JPMorgan zapowiedzieli, że mają w planach przeznaczyć na inwestycje w nowe technologie takie jak  blockchain, big data czy roboty ponad 9 miliardów. Należy również bacznie obserwować programy jak “Smart Cities” zainicjowany przez Singapur, który zakłada automatyzację oraz optymalizację większości usług w przestrzeni miejskiej.Na ten cel zamierza wydać ponad 7 miliardów dolarów.

 

[clear] Inwestycje w technologię blockchain nie oznaczają tylko inwestycji w protokół Bitcoin. Już teraz alternatywne protokoły razem stanowią ponad 20%kapitalizacji rynku Bitcoin, który w chwili pisania artykułu wynosi 6,5 miliarda dolarów. Pamiętajmy jednak, aby każdą potencjalną inwestycję dokładnie sprawdzić i zdecydować się tylko jeśli będziemy niej pewni. Inwestuj tylko tyle, ile jesteś w stanie stracić.

Total
0
Shares
2 comments
    1. Kolejny bardzo obiecujący projekt. Na pewno warto mieć go w swoim poertfolio. Będą na coinformacje szczegółowo opisane ważniejsze protokoły.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts