Ktoś spamuje sieć transakcjami o wartości $500.000

Minionej nocy jeden z użytkowników odnotował szereg dziwnych transakcji mających miejsce na blockchainie Bitcoin. Były to setki transakcji o wartościach od 600BTC do 65020BTC o średniej rynkowej wartości około pół miliona dolarów.

Minionej nocy jeden z użytkowników odnotował szereg dziwnych transakcji mających miejsce na blockchainie Bitcoin. Były to setki transakcji o wartościach od 600BTC do 65020BTC o średniej rynkowej wartości około pół miliona dolarów.
[clear] Wszystkie transakcje zdają się być potwierdzane przez mempool, który już nie raz był ofiarą ataków tego typu. Poprzednio atakujący chcieli sprawdzić pojemność bloków poprzez wysyłanie tysięcy mikrotransakcji, które zapychały bloki skutecznie spowalniając sieć. Tym razem sytuacja ma się nieco inaczej.
[clear]
Spamer, lub grupa spamerów wysyła na dany adres oraz spowrotem transakcje o wartości ponad pół miliona dolarów płacąc $0.40 prowizji. Gdyby to był kolejny stress test sieci, transakcje takie zostały by rozbite na mniejsze wartości. Nie jest wykluczone więc, że jakiś duży bank testuje sieć przed wprowadzeniem usług opartych na blockchain.
[clear] Coraz częściej słyszymy o sporym zainteresowaniu sektora bankowego technologią blockchain. Przy przeniesieniu infrastruktury może to znacznie usprawnić działanie, obniżyć koszta, zwiększyć bezpieczeństwo oraz -co może się nie do końca bankom podobać- wprowadzić pełną transparentność praktycznie dla każdego zainteresowanego.
[clear] Transparentność nie jest obecnie domeną usług bankowych. Zarówno podmioty prywatne jak i banki centralne nie widzą potrzeby dzielenia się swoimi zasobami oraz informacjami o działaniu systemu z osobami trzecimi. W przypadku decyzji przeniesienia się na blockchain, muszą liczyć się z ciągłym patrzeniem im na ręce.
Ta sytuacja jest świetnym tego przykładem. Nie było dużym problemem znalezienie transakcji biorących udział w tym procederze. Pod linkami do eksplorera : Transkakcja 649.43330000BTC czy 649.51160000BTC z łatwością możemy odczytać kwotę, datę, czas czy zapłaconą prowizje od takiej transakcji. Wprawiony blockchain ninja jest również w stanie dotrzeć do nadawcy po IP.
[clear] Jak widać, nadchodzi nowa era przesyłu wartości i jeśli domysły o testowaniu sieci przez duży bank są prawdziwe, może to nadejść szybciej niż myślimy.

[clear]
Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts