Blockchain nie jest idealny

Dzięki kryptografii dostaliśmy narzędzie przesyłu do przesyłu wartości za pośrednictwem internetu i praktycznie każdego dnia odkrywane są jego nowe zastosowania. Nie jest ona jednak pozbawiona wad.

Pojawienie się technologii blockchain jest jednym z najgorętszych oraz najbardziej emocjonujących wydarzeń na polu fintech oraz baz danych ostatnich lat. Dzięki kryptografii dostaliśmy narzędzie przesyłu do przesyłu wartości za pośrednictwem internetu i praktycznie każdego dnia odkrywane są jego nowe zastosowania.
Nie jest ona jednak pozbawiona wad.

W blockchain nie ma obsługi klienta

Technologia Blockhain operuje na systemie bez pośredników. Oznacza to, że każdy podmiot jest w posiadaniu całkowitej kontroli nad aktywem, które chce zweryfikować w sieci blockchain. Może to być kryptowaluta, certyfikat autentyczności, umowa kupna i sprzedaży itp. Problem pojawia się w przypadku transakcji, która straciła ważność lub okazała się mieć znaczące błędy i została już zweryfikowana i zapisana w sieci. Jedyną możliwością na cofnięcie takiej transakcji jest zgoda obu stron.
Rozwiązaniem tego problemu mogą być technologie używane na przykład w platformie handlu P2P Open Bazaar. Wykorzystuje się tam system z wykorzystaniem arbitra czuwającego nad prawidłowym przebiegiem. Pomiędzy transakcją między dwiema osobami występuje bezstronny moderator. Więcej o transakcjach multi-signature można przeczytać tutaj.

Rozliczanie na Blockchain jest powolne

Aby transakcja została w pełni zaakceptowana przez sieć koniecznym jest zgoda wszystkich node’ów tworzących blockchain. Jest to znacznie wolniejszy proces niż w przypadku banku, który w pojedynkę weryfikuje każdą operację praktycznie natychmiastowo.
Transakcje w blockchain wykonywane są natychmiastowo, jednak do momentu zweryfikowania bloku w którym dana transakcja została umieszczona jest ona klasyfikowana jako “niewiarygodna”. W międzyczasie oczekująca transakcja może może zostać wysłana jeszcze raz za sprawą zdolniejszych rzezimieszków . Taka operacja nazywana jest double-spend.

 

 

Minerzy mogą być samolubni

Proces kopania na blockchainie jest innowacyjnym rozwiązaniem wykorzystującym ekonomie teorii gier, aby zmotywować ludzi do dostarczania mocy obliczeniowej by zwiększyć bezpieczeństwo sieci i uzyskania wynagrodzenia. Ciemniejszą stroną takiego rozwiązania jest fakt, że górnicy nie za bardzo przejmują się weryfikowaniem jak największej liczby transakcji. Największy zysk osiągną przy znajdywaniu oraz zweryfikowaniu całego bloku jak najszybciej.

Rodzi to problem znajdywania przez górników pustych bloków i akceptowanie ich.

 

Danych wciąż przybywa

Z każdym nowym blokiem, blockchain rośnie. Może to być również problemem ponieważ każdy z node’ów który weryfikuje sieć musi przetrzymywać całą historię transakcji od samego jej powstania. Jest to problematyczne  w przypadku bitcoinowego blockchaina ponieważ każda transakcja ma kilka bajtów, jednak cały blockchain waży ponad 98GB w styczniu 2017. Dla porównania w tym samym okresie w zeszłym roku ważył nieco ponad 50gb, a zainteresowanie wciąż rośnie.

[clear]

Jedna z największych debat w środowisku bitcoin dotyczyła problemu wielkości bloków. W przypadku zwiększenia bloków, cały blockchain zacznie znacznie szybciej zwiększać swoją objętość co może być przeszkodą dla górników indywidualnych. Przy takim ograniczeniu możliwym jest zmiejszenie ilości node’ów co będzie miało bezpośrednie przełożenie na globalny rozkład całej sieci co obecnie jest jej bardzo dużym atutem. Argumentem za powiększeniem blocków jest ciągły rozwój technologii i spadek cen przy zwiększaniu się wielkości dysków co pozwoli na łatwe zaadaptowanie się do nowych wielkości.

Nie jest wcale takie tanie

W publicznych blockchainach jest ograniczone miejsce w każdym bloku. W przypadku nagłego wzrostu liczby transakcji może dojść do sytuacji w której nie ma wystarczającego miejsca w blokach, aby przetworzyć bieżące operacje. Rozwiązanie takich przypadków jest wbudowana funkcja zwiększania fee transakcyjnego dla każdej transakcji. Ma to sens ponieważ priorytetem dla górników jest maksymalizacja swoich zysków więc wybierają transakcje o najwyższym fee i załączają je do bieżących bloków w pierwszej kolejności.
Nie jest to błędem, ale funkcją. Jesli transakcje były by całkowicie darmowe udostępniło by się w ten sposób zbyt wiele sposobów na ataki sieci ‘śmieciowymi transakcjami’ co skutkowało by widocznym spowolnieniem. Oryginalnie blockchain nie miał ustalonego limitu wielkości bloku, a rozmiar 1MB został wdrożony aby uniknąć ataku typu Sybil.

[clear] Wszystkie te niedociągnięcia mogą zostać rozwiązane przy kolejnych forkach przy zgodzie społeczności. Nie jest to złą rzeczą dopóki sieć ma wystarczający poziom szyfrowania oraz ilość node’ów  zapewniającą dostateczne bezpieczeństwo. Wciąż jest to młody projekt i jak to ma miejsce w przypadku eksperymentów, ewentualne niedociągnięcia oraz problemy wychodzą w czasie rzeczywistym.

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts
Read More

R3 prezentuje Corda – alternatywa dla blockchain?

Transakcje w platformie Corda mogą być potwierdzane przez dane podmioty bez angażowania niezwiązanych z operacją stron. Corda działa tylko w części w sposób zdecentralizowany. Kolejną różnicą jest możliwość wyboru przez użytkowników gdzie będą przetrzymywać dane. Mogą powierzyć je rozproszonemu rejestrowi lub przetrzymywać je w centralnym depozytorium.