INWESTYCJA W BITCOIN

Wiele osób pyta w jaki sposób mogą zainwestować w Bitcoin. W tym materiale postaram się przedstawić wszystkie plusy oraz minusy takiej inwestycji. Znajdziesz tu historię oraz opis tej wirtualne waluty jako instrumentu finansowego, lecz przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji polecam zrobić własne badania. Ten poradnik nie zawiera żadnych porad ani wytycznych, lecz ma za zadanie pomóc w lepszym zrozumieniu tego fenomenu. Inwestujesz na własne ryzyko!

Czym jest Bitcoin?

bitcoin-symbol-tag-cloud-currency-concept-45652946

 

Bitcoin jest wirtualną walutą, działa na podstawię tokenów które mogą być wymieniane pomiędzy ludźmi za pośrednictwem zdecentralizowanego rejestru transakcji tanio, bezpiecznie oraz szybko. Nie jest własnością żadnego banku ani podmiotu, lecz jest rozproszony pośród globalnej sieci zwanej blockchain.

Transakcje w sieci blockchain są weryfikowane kilka razy poprzez procesy kryptograficzne, aby wyeliminować ryzyko oszustwa oraz kradzieży. Ta zdecentralizowana sieć ma obecnie większą moc niż 500 najpotężniejszych komputerów razem wziętych, a ewentualne zmiany w kodzie sieci nie mogą być wprowadzone bez akceptacji większości społeczności. Przykładowe stałe dla sieci to koszt transakcji, minimalna ilość potwierdzeń danej transakcji czy ilość bitcoinów które mogą być wydobyte w danym bloku.

Powstanie tylko 21 milionów bitcoinów do 2140 roku i nie będzie możliwości wygenerowanie ani jednego więcej. Ta stała odpowiada za inflację tej waluty. Ilość monet w obiegu nie będzie jednak problemem ponieważ możemy podzielić każdą monetę do ósmego miejsca po przecinku, dzięki czemu mamy możliwość kupna ułamka monety.

Dlaczego jest to takie ważne?

 

Nad potencjałem technologii blockchain trwają debaty od paru lat, zwłaszcza jeśli chodzi o finanse, informacje oraz bezpieczeństwo. Bitcoin jest stosunkowo nową technologią, a oprogramowanie na jakim jest zbudowana jest darmowe oraz otwarte więc każdy może go używać w taki sposób jaki tylko sobie wymarzymy. Z racji tego, że jest ograniczony oraz cyfrowy uznawany jest za pierwszy prawdziwy cyfrowy towar. Od zaprezentowania tego projektu w 2008 roku, setki milionów dolarów zostało zainwestowanych w firmy specjalizujące się w rozwijaniu tego ekosystemu, a w chwili pisania tego arykułu kapitalizacja rynku wynosi blisko 4 miliardy dolarów.

Bitcoin jako aktywa

Bitcoin jako aktywo jest bardzo trudne do zdefiniowania. Wcześniej wszelkie tokeny były kontrolowane przez firmy zewnętrzne więc tak naprawdę nigdy nie wyczerpywały w pełni definicji aktywów. Zazwyczaj były zależne od wartości danej waluty oraz były nakładane ograniczenia gdzie i kiedy mogą zostać sprzedane.

Bitcoin jest:

  • Ograniczony i wymaga nakładów, aby go wydobyć. Pod tym względem jest bardzo podobny do złota,
  • Jego wartość kreuje wolny rynek. Handel odbywa się na giełdach podobnie jak akcje giełdowe
  • Może być natychmiastowo dzielony i przesyłany na całym świecie w częściach jak cyfrowe pieniądze
  • Transfer jest niemożliwy do cofnięcia i odbywa się peer-to-peer czyli bezpośrednio do drugiej osoby. Tak jak gotówka.

Historia

 

Pierwsze bitcoiny zostały wymienione na inne waluty w 2010 roku po cenie 0.09 centa za sztukę, a w momencie pisania tego arytkułu cena oscyluje w granicach $260. Cena nie jest ustalana przez żaden podmiot, a kreowana przez użytkowników na giełdach. Mechanizm jest bardzo podobny do giełd papierów wartościowych lub forex gdzie zainteresowani wystawiają oferty kupna oraz sprzedaży po danej cenie i jeśli dana osoba zaakceptuje aktualną cenę dochodzi do transakcji.

Dlaczego powinieneś się zainteresować |Bitcoinem?

Bitcoin posiada kilka cech dzięki którym ludzie postrzegają go jako atrakcyjny instrument inwestycyjny. Poniżej zostały przedstawione najważniejsze z nich lecz pamiętaj, że nie jest to porada inwestycyjna a obiektywne spojrzenie na ten projekt.

Określona ilość

Jedną z najważniejszych cech dzięki którym Bitcoin zyskał zaufanie oraz zainteresowanie inwestorów jest jego ograniczona ilość. Podobnie jak w przypadku złota bitcoin nie może być tworzony w nieskończoność. Dzięki zdecentralizowanej sieci oraz otwartemu kodowi nikt nie może wprowadzić ‘lewych’ bitcoinów do obiegu. Obecnie zostało wydobytych około 3/4 wszystkich monet, a do 2140 roku będzie ich 21 milionów. Należy pamiętać o jednej z podstawowych zasad ekonomicznych sformułowanych na długo przed wynalezieniem Bitcoin, “Im czegoś jest mniej, tym jest więcej warte”

Użyteczność

 

Bitcoin jest wciąż nowym projektem jego zastosowania w życiu codziennym są wciąż odkrywane. Niektóre z przykładów używania tej sieci:

Bitcoin jest projektem OpenSource wieć każdy ma możliwość pracy nad nim oraz tworzenia zupełnie nowych rozwiązań. Powyżej zaprezentowałem tylko kilka z nich, ale technologia ta może być wykorzystywana do przesyłu plików, zwiększenia bezpieczeństwa czy katologowania. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia oraz umiejętności programistów.

Alternatywny system monetarny

Bitcoin stworzył pierwszą realną alternatywę dla pieniędzy kreowanych przez rządy dzięki czemu zyskał wielu zwolenników. Byliśmy świadkami nie jednego kryzysu wywołanego przez chciwych banksterów oraz drukowaniu pieniędzy bez pokrycia przez co ludzie tracili całe swoje oszczędności. System działający ponad systemem bankowym nad którym nikt nie ma realnej włądzy wydaje się dobrym miejscem do przechowywania swoich środków. Przykładów nie trzeba daleko szukać. Rząd Cypru nałożył 10% podatek na wszystkich mieszkańców i zarekwirował ich środki w celu ratowania gospodarki. Obywatele nie mieli nic do powiedzenia w tej sprawie i jeśli nie wyprowadzili w porę gotówki z banków stracili ją bezpowrotnie. taka sytuacja nie ma prawa się powtórzyć w przypadku Bitcoin ponieważ dostęp do środków ma tylko i wyłącznie właściciel klucza prywatnego i dopóki, doputy nikomu go nie przekażemy możemy być spokojni o nasze monety.

Dlaczego nie powinieneś inwestować w Bitcoin?

Coś może póść źle

 bitcoin_bubble11

 

Bitcoin jest wciąż eksperymentem więć należy brać po uwagę jego ewentualne fiasko. Kryptografia jest stosunkowo młoda nauką i na obecnym poziomie rozwiązania wykorzystane w protokole Bitcoin są niemożliwe do złamania jednak nie jest wykluczone, że gdzieś ukrył się słaby punkt. Punkt który może z dnia na dzień zmienić kapitalizację rynku z 4 miliardów dolarów do zera. Obecne badania wykluczają taką możliwość jednak nie możemy jej całkowicie wykluczyć.

Bezpieczeństwo

W blockchain udowadniasz prawo do własności Bitcoinów poprzez klucz prywatny który jest czymś w rodzaju hasła. To czyni bezpieczeństwo Twoch danych bardzo istotnym. Przetrzymywanie Bitcoinów oznacza ochrone Twojego klucza na różne sposoby które wymagają technicznej wiedzy oraz środków. Możesz przechowywać je w zaszyfrowanym portfelu offline lub zaufać firmom oferującym takie rozwiązania które pobierają prowizje za świadczenie tych usług.

Cena

Skaczaca cena Bitcoin jest jedną z jego cech charakterystycznych. Jak większość nowych aktywów jego rynek nie jest jeszcze na tyle głęboki, aby cena była stabilna. Patrząc na historyczne dane ceny, spadek wartości o 50% w ciągu jednego dnia nie jest niczym szokującym. Ta cecha pozwala utalentowanym traderom na realizowanie pokaźnych zysków jednak równocześnie odstrasza potencjalnych inwestorów którzy obawiają się trzymać w nim swoich oszczędności.

Możliwości Inwestycji

Kup i Trzymaj

Kupno Bitcoin jest najłatwiejszą formą inwestycji. Wymieniasz pieniądze na daną ilość Bitcoin po aktualnej cenie rynkowej. Cena rynkowa jest dyktowana przez giełdy oraz podaż na monete w danym okresie. Jeśli zakupisz monety musisz je trzymać w nadziei na wzrost kursu i sprzedać gdy ysk będzie akceptowalny przez Ciebie.

Mining

 

20130425-BITCOIN-MINING-011edit
Wcześniej w artykule była wspomniana sieć która weryfikowała transakcje przy użyciu super komputerów. Sieć ta generuje nowe monety w ramach nagrodzenia górników za czas oraz środki włożone w budowę tych jednostek które akceptują transakcje w sieci. Sieć automatycznie dostosowuje trudność do mocy obliczeniowej sieci i ilość generowanych bitcoinów jest cały czas taka sama. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstają specjalistyczne jednostki służące tylko i wyłącznie do rozwiązywania algorytmów. Jeśli chciałbyś rozpocząć kopania należy zainwestować w specjalistyczny sprzęt oraz liczyć się z dużymi rachunkami za prąd. Czasy gdy można było wygenerować monety na domowym komputerze bezpowrotnie minęły.

Inwestycja w fundusz

Jeśli nie czujemy się sami na siłach jeśli chodzi o handel na giełdzie, możemy kupić akcje funduszy inwestycyjnych. Powierzamy im swoje monety i nie musimy się niczym martwić ponieważ zapeniają one bezpieczeństwo oraz możliwe zyski. Możemy liczyć na stałe zyski lecz w takim przypadku musimy płacić prowizje od każdej transakcji.

Inwestycja w firmę lub założenie własnej

Bitcoin stworzył nowy model transakcji online oraz sprawił, że stare modele są bardziej efektywne dzięki czemu możliwe są  większe zyski. Wiele firm decyduje się na integracje z tym protokołem dzięki czemu obniżają koszty operacyjne oraz znacznie zwiększają bezpieczeństwo. Dzięki takim inwestycją w nowe technologie możesz generować zysk bez względu na spekulacje czy cenę.

Podsumowanie

Możemy podsumować inwestowanie w Bitcoin w kilku punktach

  1. Bitcoin stał się instrumentem finansowym na przestrzeni kilku lat
  2. Ograniczona dystrybucja może uczynić go bardzo wartościowym
  3. Bitcoin jst wciąż eksperymentem więc inwestuj tylko tyle ile jesteś w stanie stracić
  4. Jest sporo zagadnień odnośnie bezpieczeństwa które muszą zostać dopracowane
  5. nie musisz kupować Bitcoina, żeby zainwestować w ten rozwijający się ekosystem

Możliwym jest zainwestowanie w Bitcoin poprzez technologię, stworzenie własnego projektu, kupno akcji lub jako instrument finansowy. Nie jest to kura znosząca złote jajka, ale możliwość bycia współwłaścicielem globalnej sieci nowego typu która może znacznie zyskać na wartości w ciągu kilku lat, choć nie musi.
Co by nie mówić jesteśmy świadkami narodzin nowej finansowej siły której nie można ignorować. Czy zmieni ona świat i sprawi, że będziemy zmuszeni zedefiniować pojęcie pieniądza? Tylko czas pokaże, lecz zalecam lekturę COINFORMACJE aby nie przeoczyć żadnej okazji.


factomFactom zebrał ponad 2000BTC

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts