Bitcoin najgorętszym sektorem startupowym

Dzisiaj przyjrzymy się mniej znanym kierunkom rozwoju startupów które cieszą się zainteresowaniem aniołów biznesu, prywatnych inwestorów oraz funduszów inwestycyjnych. Gdzie takie osoby znajdują unikatowe opcje na wsparcie rozwoju innowacyjnych projektów?

fastest_growing_investment_categories

Bitcoin jest najszybciej rozwijającym się sektorem wśród inwestycji startupowych. Obecnie jest przodującym trendem jeśli zestawimy go z takimi dziedzinami jak eCommerce, Software, Social Networking czy edukacje. Zaraz za nim plasują się serwisy oraz aplikacje umożliwiające dzielenie się zdjęciami oraz magazyny oferujące przechowywanie swoich rzeczy w wynajętych boksach depozytowych. Każdego roku, zaczynając od połowy 2012 roku do połowy 2015, inwestycje w te sektory wzrosły o ponad 145% jak podaje Mattermark.

[clear] Reszta zestawienia wykazuje coraz większe zainteresowanie startupów oraz inwestorów nowoczesnymi technologiami w których prym wiodą podróże kosmiczne. Jednak nie cały kapitał leci w kosmos i takie podstawowe sektory jak transport, medycyna, pożyczki, ubezpieczenia czy bankowość również są cały czas rozwijane i konsekwentnie pozyskują partnerów biznesowych. Na dzień dzisiejszy prym wiodą aplikacje do udostępniania zdjęć co jest jednym z najszybciej rozwijających się trendów w ostatnich miesiącach.


[clear] Jeśli jednak zestawimy cały zainwestowany kapitał z ostatnich 12 miesięcy z podziałem na każdą kategorię, możemy zaobserwować że tylko kilka takie jak Bitcoin, magazynowanie przedmiotów czy drony reprezentują  mniej niż 20 punktów z puli wszystkich zainwestowanych dolarów. Inne kategorie takie jak transport czy usługi hotelarskie napędzane przez Uber oraz AirBnB zgarniają ponad 6% wszystkich zainwestowanych miliardów z ostatnich 12 miesięcy.

[clear] Zwróćmy uwagę na sektory wykazujące ujemne stopy wzrostu, gdzie startupy uzyskują mniejsze kwoty z upływem czasu. Firmy zajmujące się produkcją półprzewodników odnotowały ponad 31% spadek rocznie. Startupy rozwijające usługi Email pozyskały 22% mniej pieniędzy, a serwisy randkowe 9%. Największym spadkiem zainteresowania moga pochwalić się serwisy oraz aplikacje oferujące zniżki oraz zakupy grupowe których dofinansowanie spadło o ponad 48% rocznie. Musimy jednak wziąć poprawkę na to, że Groupon posiada zdecydowaną większość rynku, a jest już tak rozwiniętym projektem, że nie ma za dużo miejsca na nowych inwestorów. Startupy opracowujące półprzewodniki są również ograniczone przez małą liczbę inwestorów oraz firm które są w stanie wyprodukować tak specjalistyczne produkty oraz tym, że takie giganty jak Intel czy TSMC mają już wyrobioną markę na rynku oraz są w stanie sami sfinansować badania nad nowymi rozwiązaniami. Emaile oraz strony randkowe są raczej oczywiste ponieważ łatwo zobaczyć przesyt takimi usługami.

[clear] Nalezy jednak bacznie obserwować inwestycje w startupy ponieważ w przeciągu następnych kilku lat takie zestawienie może się zmienić diametralnie. Konkurencja wśród inwestorów jest coraz większa i będą oni szukali kategorii w których jest trochę luźniej i możliwe jest zgarnięcie większego kawałka tortu mniejszymi środkami. Szczególną uwagę zwróciłbym na powstające dopiero dzięki powstaniu nowych technologii usługi bankowe które mogą zredefiniować ten sektor oraz umożliwią satysfakcjonujący zwrot z inwestycji.


grafika: tomtunguz.com

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts
Read More

Bitcoin Heist – Bitcoin na dużym ekranie

Popularyzacja Bitcoina oraz walut kryptograficznych nie jest prostym zadaniem więc przeniesienie go na duży ekran wydaje się dobrym pomysłem. Wietnamski film Bitcoin Heist miał premierę kilka dni temu w największych kinach i wygląda na to, że zbiera pozytywne recenzje.