Bitcoin jest potencjalną bronią w Wojnie o Pieniądz

Bitcoin jest cyfrowy, ale posiada również sporo cech fizycznego pieniądza. Bierze z obu stron to co najlepsze, czyli praktyczność i mobilność cyfrowych pieniędzy z wolnością i pewną anonimowością jaką daje twarda gotówka.

 Wojna o pieniądz?

Najbliższa wojna o pieniądz wyniknie z powodu stopniowego wycofywania fizycznego pieniądza na rzecz pieniędzy elektronicznych. Nie będziemy mieli możliwości do wypłacenia swoich środków, płacenia nimi czy nawet trzymania gotówki w ręku.

Wszystkie Twoje środki będą trzymane na koncie w banku centralnym Twojego kraju. Banki wciąż będą udzielały kredytów jednak nie będzie wymagane od nich przetrzymywanie depozytów.

Jak na razie żaden z krajów jeszcze nie zrezygnował z fizycznego pieniądza, ale niektóre kraje zaczynają przodować w tym niechlubnym wyścigu.

Twarda gotówka wciąż ma bardzo dużo zwolenników ale już słychać pierwsze strzały w zbliżającej się wojnie o pieniądz.

Szerzej temat opisał Michał Kisiel na łamach portalu money.pl : http://www.bankier.pl/…/Dlaczego gotowka musi zostać

Dominacja pieniądza bezgotówkowego już dziś jest faktem w wielu rozwiniętych gospodarkach. W 2014 r. w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy w historii gotówka odpowiadała za mniej niż połowę transakcji przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Dania umożliwiła niektórym placówkom handlowym nieprzyjmowanie papierowego pieniądza, a za wzór „społeczeństwa bez gotówki” stawia się Islandię, gdzie ponad 96 proc. transakcji detalicznych rozliczanych jest za pomocą kart płatniczych. Do podobnych wskaźników zbliżają się Szwecja i Norwegia.

 

Czy to coś zmieni?

Czy naprawdę jest to złą rzeczą? Przecież już teraz większość pieniędzy jest elektronicznych. Dla rządów oraz banków było by bardzo na rękę jeśli w prosty sposób mogły by kontrolować Twoje pieniądze. Jeśli pieniądz elektroniczny stanie się w całości elektroniczny możliwym będzie cofnięcie transakcji, a nawet uniemożliwienie korzystania z własnych środków.

Nie są to odosobnione przypadki gdy PayPal lub firmy oferujące karty kredytowe anulowały płatności w legalnych biznesach. Przez taką centralizację ktoś inny będzie decydował które nasze transakcje są dobre, a które złe więc tak naprawdę nie będziemy właścicielami naszych pieniędzy, a jedynie ich użytkownikami.

Bardzo mały procent pieniędzy ma postać fizyczną w porównaniu do elektronicznej, ale jest to wystarczająca ilość aby robiło różnicę. Jeśli podejrzewasz, że coś złego dzieje się z Twoim bankiem lub finansami Twojego państwa, gotówka może być jednym z ostatnich ratunków. Twar aktywa są zdecydowanie lepszą wizją niż zobaczenie pewnego dnia zera na swoim koncie bankowym tak jak to miało miejsce na cyprze gdzie konta bankowe zostały przejęte przez rząd.

Takie narzędzia pozwolą na sztuczne kontrolowanie ekonomii na przykład za pośrednictwem redukcji wydawania pieniędzy przez konsumentów.

shutterstock_218477239-650x370

 

Bitcoin również jest cyfrowym pieniądzem. Gdzie jest różnica?

Bitcoin jest cyfrowy, ale posiada również sporo cech fizycznego pieniądza. Bierze z obu stron to co najlepsze, czyli praktyczność i mobilność cyfrowych pieniędzy z wolnością i pewną anonimowością jaką daje twarda gotówka.

Z bitcoinem jesteś w stanie kontrolować w 100% swoje pieniądze w formie cyfrowej. Nikt nie ogłosi ujemnych stóp procentowych ani nie zablokuje Ci lub wykona przelewu z Twojego konta bez zgody.

W bitcoin nie ma kont, ale klucze dostępu. Jeśli nikomu nie zdradzisz swojego klucza, Twoje pieniądze są gdzie sobie tylko zapragniesz. Możesz je zapisać na kartce papieru, pendrajwie czy nawet zapamiętać i tylko Ty będziesz miał do nich dostęp. Nie zapomnij, że każda wykonana przez Ciebie transakcja praktycznie nie zawiera Twoich danych co znacznie zwiększa bezpieczeństwo.

Jest on również zdecentralizowany, czyli żaden podmiot nie sprawuje nad nim pieczy. Nowe monety generowane są przez sieć i będzie ich tylko 21 milionów więc nie ma co się martwić o politykę monetarną ponieważ jest ona integralną częścią protokołu która nie ulegnie zmianie.

Bitcoiny możesz przekazywać z rąk do rąk zupełnie jak gotówkę.
Jednak twardy pieniądz jeszcze długo nie wyjdzie z powszechnego użytkowania. Będą powstawały coraz to nowe bańki oraz kryzysy finansowe spowodowane zbyt dużą kreacją pieniądza przez banki, że trzymanie przynajmniej części swoich oszczędności w postaci fizycznej lub w Bitcoin będzie rozsądnym wyjściem.

 

Państwa nie mogą kontrolować Bitcoina tak jak ich narodowe waluty.

Jest to jedna z ważniejszych cech jakie wyróżnia Bitcoina od innych walut. Pierwsze rządy zaczynają dostrzegać, że nie będą w stanie go w pełni kontrolować. Mogą jedynie starać się utrudnić korzystanie z tej technologii poprzez blokowanie serwisów, aplikacji czy przelewów bankowych powiązanych z bitcoin.

Jest niemal pewne, że poniosą klęskę tak samo jak miało to miejsce z innymi technologiami peer-2-peer takimi jak bittorent i sławna nagonka na ThePiratebay gdzie nawet pomimo wtrącenia twórców do więzienia sieć ma się bardzo dobrze i wciąż korzystają z niej miliony ludzi na całym świecie.

Doskonale widać co internet zrobił dla mediów oraz dostępu informacji. Jeszcze 15 lat temu rząd decydował jakie materiały mogą pojawić się w publicznej telewizji, gazetach czy radio oraz kto może je publikować. Teraz każdy może założyć bloga czy kanał na youtube oraz szukać treści jakie nas interesują bez żadnej wstępnej selekcji czy cenzury.

Bitcoin może wprowadzić tego rodzaju wolność w świat pieniądza oraz globalnego handlu przez internet.

Technologia jest zawsze kilka kroków przed tymi którzy chcą ją kontrolować i przynosi ona narzędzia równie szybko dla swoich użytkowników, jak i dla chcących nią rządzić.

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts
Read More

Visa stawia na Bitcoin

Bitcoin coraz śmielej rozpycha się w świecie finansów i jasnym jest, że nie można go dłużej ignorować. Wiedzą o tym również najwięksi gracze na rynku tacy jak VISA która jest jednym z największych na świecie pośredników płatności oraz dostarcza terminale płatnicze.