Dlaczego 2016 rok będzie bardzo dobry dla Bitcoin

Przyszły rok na pewno będzie bardzo ciekawy zarówno dla ludzi zainteresowanych technologią jak i ceną. Na 2016 zapowiedzianych jest szereg premier dużych projektów który mogą mieć realny wpływ na wykres ceny jednostkowej Bitcoin.

Bitcoin obecnie ma 6 lat i coraz śmielej rozpycha się w świecie finansów. Największe banki oraz instytucje finansowe są bardzo zainteresowane wdrożeniem tej technologii do swoich systemów, rządy starają się go prawnie uregulować ponieważ coraz więcej ludzi go używa, a firmy chcące działać z nim na większą skalę muszą wiedzieć na czym stoją. Bitcoin przestał już być zabawką dla informatyków i aspiruje do brania czynnego udziału w zmianie zasad gry jaką jest światowa ekonomia. Praktycznie co tydzień powstają nowe rozwiązania na całym świecie który wykorzystują blockchain, a setki milionów dolarów płynące od inwestorów motywują startupy do jeszcze cięższej pracy. Niewątpliwie jedną z najważniejszych zmiennych które przyczyniają się do popularyzacji bitcoina poprzez pojawianie się w mediach jest cena. Tak naprawdę ludzie nie są zainteresowani rewolucyjnymi technologiami jeśli nie widzą w prosty sposób jak może ona polepszyć ich życie. Najwięcej emocji wciąż budzi cena ponieważ w prosty sposób można ją określić.
[clear]
Przyszły rok na pewno będzie bardzo ciekawy zarówno dla ludzi zainteresowanych technologią jak i ceną. Na 2016 zapowiedzianych jest szereg premier dużych projektów który mogą mieć realny wpływ na wykres ceny jednostkowej Bitcoin. Poniżej prezentuje najważniejsze według mnie:
[clear] GEMINI 
Gemini jest giełdą której właścicielami są bracia Winklevoss. Bliźniacy znani są między innymi z wygranej sprawy sądowej przeciw Zuckerbergowi o kradzież pomysłu z którego urodził się Facebook. Są oni weteranami inwestycji Bitcoinowych, zainwestowali 1,5 mln dolarów w giełdę BitStamp która została zamknięta z powodu zarzutów o sprzedaż Bitcoinów z SilkRoad.
Ich nowe dzieło wprowadza giełdy walut kryptograficznych na zupełnie nowy poziom. Od samego początku współpracowali oni z rządem, aby umożliwić handel Bitcoin firmom oraz instytucją i są w pełnie legalnie działającą platformą na terenie jak na razie kilku stanów (https://blog.gemini.com/geminis-area-of-operation/). Jak mówią nie są giełdą stricte bitcoinową, a platformą do handlu cyfrowymi aktywami.
Zapowiedzieli start na 08.10.2015
[clear]
HALVENING
Protokół Bitcoin jest zaprojektowany w taki sposób, że polityka monetarna jest jasna oraz nie możliwe są w niej żadne zmiany bez zgody społeczności. Podaż nowych monet została rozwiązana w bardzo ciekawy sposób. Co 10 minut do systemu trafiają nowe monety i proces ten będzie trwał do 2140 roku. Aby zrealizować cel jakim jest 21 milionów monet został zaprogramowany halvening czyli zmniejszanie co jakiś czas nagrody o połowę. Na początku funkcjonowania tej sieci nagroda za znaleziony blok wynosiła 50BTC by w 2013 roku została zmniejszona do 25BTC. Mniej więcej 25 Lipca 2016 nastąpi kolejne zmniejszenie do 12,5BTC za blok co sprawi, że coraz mniej monet będzie dodawanych do całego ekosystemu.
[clear] OpenBazaar

OpenBazaar jest zupełnie innym sposobem na handel online. Zamiast odwiedzać stronę danego sklepu, instalujemy specjalne oprogramowanie dzięki któremu kontaktujemy się bezpośrednio z ludźmi którzy sprzedają lub chcą kupić dane rzeczy. Jest to sieć peer-to-peer która nie jest kontrolowana przez żadną firmę lub organizację. Jest to społeczność ludzi którzy chcą handlować globalnie bezpośrednio ze sobą. Jedyną formą płatności będzie bitcoin. Da to niespotykane wcześnie możliwości i każdy będzie mógł kupować lub sprzedawać co tylko ma ochotę. Zespół zapowiedział start na koniec 2015 roku.

[clear]

Mikropłatności

Mikropłatności są złotym gralem całego ecommerence. Obecnie z uwagi na konieczność opłat transakcyjnych i brak możliwości skalowania walut nie jest możliwe przesyłanie kilku groszy za pośrednictwem internetu. Takie rozwiązania jak http://joystream.co/ rozwiązują ten problem. Jest to platforma umożliwiająca zarabianie za pośrednictwem udostępniania plików w formie torrentów i otrzymywanie płatności nawet rzędu 1 satoshi (0.00000001BTC) bez konieczności płacenia prowizji. Zbiera ona setki takich małych transakcji i przesyła jako jedną. Bez pośredników oraz natychmiastowo.

BITCOIN W BANKOWOŚCI

Sporo miejsca na moim blogu poświęciłem romansom największych banków z tą technologią. Obecnie łatwiej będzie znaleźć duże banki które nie pracują na Bitcoinem niż te które rozwijają technologię blockchain. Takie giganty jak CITI, HSBC czy Barclays to tylko pojedyncze przykłady instytucji które są zainteresowane takimi rozwiązaniami. Bitcoin daje niespotykane wcześniej możliwości jeśli chodzi o przesył wartości, transparentność, bezpieczeństwa czy szybkość, a to wszystko przy minimalnych kosztach. Obecnie prowizje od przelewów międzynarodowych sięgają nawet 25%, a czasami musimy nawet płacić za przywilej trzymania swoich pieniędzy na koncie bankowym. Bitcoin to zmienia i banki takie zdają sobie z tego sprawę. Nie dość, że pozwoli im to na miliardy oszczędności w utrzymywaniu infrastruktury to możliwym będzie zwiększenie płynności światowych rynków. Zdały one sobie sprawę z tego, że niemożliwym będzie powstrzymanie rozwoju bitcoina więc chcą się przyłączyć co może sprawić, że wszyscy na tym skorzystamy. Jak to się rozwinie, zobaczymy ale na pewno dużo pieniędzy zostanie zainwestowanych.


Jest to jedynie kilka przykładów które mogą mieć wpływ również na cenę w przyszłym roku. Cały czas powstają jednak nowe rozwiązania i nikt nie wie które się przymją, a które nigdy nie opuszczą wersji BETA. Pewnym jest jednak, że 2016 rok będzie bardzo ciekawy i należy bacznie obserwować wszystkie ruchy. Mamy możliwość być świadkami cyfrowej rewolucji której to aspekty będę z przyjemnością przytaczał na tej stronie.
[clear] Jeśli masz jakiekolwiek pytania jeśli chodzi o ekosystem/inwestycje/sprawy techniczne napisz w komentarzu lub na [email protected]

Total
0
Shares
3 comments
  1. Z tą współpracą banków z bitcoinem to bym tak nie przesadzał. Banki są negatywnie nastawione do bitcoina, a ten romans o którym wspominasz jest jedynie jednostronny i dotyczy jedynie skopiowania technologii blockchain w celu usprawnienia rozliczeń międzybankowych etc. Chcą pokonać bitcoina jego własną bronią.

    1. Tego do końca nie wiemy. Może zdali sobie sprawę, że nie mogą wygrać tej bitwy więc postanowili się przyłączyć?

  2. W ASAP HoldingS.A, (który współpracuje ściśle z Barclays), a już działa od lutego w Polsce mówi się wyraźnie o wzroście wartości bitcoina.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts